Zacznijmy od postaw – czym tak właściwie jest Wi-Fi?

Wi-Fi to technologia, która jest obecna praktycznie w każdym domu, biurze czy restauracji. Korzystanie z internetu za jej pomocą jest niezwykle łatwe i wygodne, dlatego tak chętnie używamy jej na co dzień. Jednak mimo dużej popularności i dostępności nie każdy, kto korzysta z Wi-Fi, wie na czym polega działanie tej technologii oraz jak można zoptymalizować jej funkcjonowanie.

Sama nazwa to skrót angielskiego określenia „Wireless FIdelity”, co oznacza bezprzewodową zgodność. Jest to technologia, dzięki której urządzenia mogą bezprzewodowo połączyć się z internetem. Do połączenia wykorzystywane są fale radiowe o określonych częstotliwościach (najczęściej 2,4 GHz oraz 5 GHz), za pomocą których przekazywana jest dana informacja. Fale te emitowane są przez urządzenia nazywane routerami. To właśnie od nich w dużej mierze zależy moc wysyłanego sygnału. Z kolei odbiornikiem odczytującym nadawane informacje są sprzęty takie jak laptopy, telefony, drukarki, telewizory i wiele innych urządzeń wyposażonych w kartę sieci bezprzewodowej, która umożliwia odbieranie sygnału o częstotliwości nadawanej przez router.

Jak uzyskać satysfakcjonującą prędkość po Wi-Fi?

Dostęp do internetu to jedna sprawa, ale dla większości użytkowników ważna jest przede wszystkim jego prędkość. W przypadku Wi-Fi zależy ona od wielu czynników. Można je podzielić na dwie kategorie – czynniki fizyczne i czynniki technologiczne.

Zacznijmy od tych pierwszych. Zaliczyć do nich możemy na przykład odległość urządzenia od routera, różnego rodzaju bariery takie jak ściany stropy czy lustra, a także inne urządzenia elektroniczne, których działanie może zakłócać sygnał.

Z kolei czynniki technologiczne ograniczające działanie Wi-Fi odnoszą się już bezpośrednio do wykorzystywanych przez nas urządzeń i tego, jaka technologia została w nich zastosowana. W tym przypadku znaczenie ma rodzaj routera i to, w jakiej częstotliwości pracuje oraz karta sieciowa w urządzeniu, które chcemy połączyć z siecią. To właśnie dlatego Internet w naszym smartfonie może działać dużo lepiej niż ten w laptopie lub na odwrót.

Podsumowując i upraszczając – to, jaką osiągamy prędkość po Wi-Fi, zależy od tego, jak dobrze lub źle rozmieściliśmy nasze urządzenia w domu, oraz jak dobry lub słaby sprzęt wykorzystujemy – zarówno ten sieciowy, jak i użytkowy.

Zoptymalizowana sieć dla najlepszego internetu

Jeśli już wiemy, jak działa Wi-Fi pora zastanowić się jak zoptymalizować jego działanie. Warto zacząć od przygotowania mapy funkcjonalnej domu lub mieszkania i wskazania miejsc, w których najczęściej korzystamy lub będziemy korzystać z internetu. To pozwoli na wyznaczenie punktów, które stanowią najlepsze miejsce na umieszczenie routerów. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dobrze przemyślana i przygotowana instalacja jest gwarancją płynnego i szybkiego internetu, który dociera w najważniejsze dla Ciebie miejsca i pozwala Ci się cieszyć bezproblemowym połączeniem każdego dnia.

Posłuchaj ekspertów z Syrionowej bazy wiedzy

 

 

 

Mamy nadzieje, że artykuł ten wiele wyjaśnił i jasno zobrazował działanie Wi-Fi. Jeśli macie pytania dotyczące tej kwestii lub zastanawiacie się jak odpowiednio przygotować sieć w Waszym domu i gdzie umiejscowić routery, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami.